Top 5 kierunków idealnych na zimową podróż
środa, 4 stycznia 2023

Top 5 kierunków idealnych na zimową podróż

W trakcie zimy niektórzy marzą o słonecznych plażach i ciepłych wodach oceanu a inni o doskonałych warunkach do uprawiania narciarstwa. Wybraliśmy dla Was 5 kierunków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Madagaskar - nie tylko lemury

Bajeczne plaże z białym piaskiem, krystalicznie czysta woda i obfitość endemicznych gatunków roślin i zwierząt - tak wygląda Madagaskar. Oczywiście jego wizytówkami są lemury i baobaby, jedne i drugie występują tu w dużej ilości. Aż sześć z ośmiu występujących na świecie gatunków baobabów rośnie tylko na Madagaskarze. Liczne rezerwaty przyrody pozwalają na obserwacje dzikiej przyrody.

Polecamy wybrać się na wyspę Nosy Iranja, która podzielona jest na dwie części, połączone 2-kilometrową groblą z delikatnego białego piasku. Spacer przez ocean na pewno zapadnie Wam w pamięć.

Jednak Madagaskar to nie tylko plaże, zwierzęta i niezwykła roślinność. Koniecznie odwiedźcie wpisany na listę światowego UNESCO park narodowy Tsingy de Bemaraha.

Ogromne, ostre, wapienne formacje nazywane „tsingy” tworzą spektakularne wąwozy połączone wiszącymi mostkami.

Iran - śnieżne szaleństwo w górach 

Iran kojarzy się z pustyniami, wspaniałymi meczetami, kolorową ceramiką, Doliną Królów i pałacem w Persepolis. Warto jednak wiedzieć, że pasmo górskie Alborz jest idealne do uprawiania zimowych sportów. Narciarze i snowboardziści znajdą tu wspaniałe trasy a miłośnicy off-piste rozległe tereny pokryte dziewiczym puchem. Tutejsze resorty oferują doskonałe warunki a duża ilość wyciągów oraz zróżnicowanie trudności tras sprawia, że na zimowe szaleństwa są dostępne dla osób o różnym stopniu umiejętności.

Na zaawansowanych amatorów zimowego trekkingu czekają okoliczne szczyty. Z uwagi na wysokość nie są to trasy zalecane dla początkujących. 

Iran jest tak niezwykły, a życie w nim tak odmienne od naszego, że warto choć na krótko się w nim zanurzyć. Zarezerwujcie czas na zwiedzanie, poznawanie lokalnej kuchni i wizyty na bazarach - naprawdę warto!

Kostaryka - raj dla surferów

Wybrzeża Pacyfiku i Morza Karaibskiego to doskonałe miejsce dla amatorów surfingu. Pierwsze z nich charakteryzuje się dłuższą linią brzegową i szerszymi plażami, bliskością dużej liczby przepięknych rezerwatów i parków narodowych. Odpoczywając od surfingu możemy się wybrać na wycieczkę na 3 urokliwe półwyspy oraz przemierzać okoliczne bezdroża.  

Na wybrzeżu karaibskim znajdziemy z kolei lazurową wodę wymarzoną do snorkelingu. Surferzy powinni wybrać się na plażę Cocles. Okolica uwodzi jamajską kulturą i chilloutowym, karaibskim klimatem.

W trakcie wyjazdu koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej jeden z trzech czynnych wulkanów Kostaryki i zanurzyć się w gorących źródłach. Od lipca do listopada trwa sezon lęgowy żółwi, warto więc zaplanować pobyt w tym okresie, by zobaczyć żółwiki podążające ku wodom oceanu. Jednym z najciekawszych parków narodowych jest Monteverde, posiadający unikalny na skalę światową ekosystem, tzw. las mglisty. Znajdziemy tu malownicze kładki i mosty zawieszone wśród koron drzew i nieprzebraną ilość gatunków flory i fauny.

Namibia - pustynny off-road

Dwie najpiękniejsze namibijskie pustynie, Kalahari i Namib, warto zwiedzić w off-roadowym stylu. Niewątpliwie, nie jest to podróż dla wielbicieli luksusu, ale zapewniamy, że taka podróż jest niezapomnianym przeżyciem.

Samodzielna organizacja to zadanie dla osób, które mają już doświadczenie w tego typu wycieczkach. Kompletowanie bagażu i niezbędnego wyposażenia wymaga sporej wiedzy.

Można skorzystać z gotowych propozycji takich wypraw, oferowanych przez biura turystyczne. W tym przypadku nie musimy się martwić o wynajem samochodów, rezerwację noclegów czy zaplanowanie trasy.

Noclegi pod namiotami w buszu, bezpośrednie obcowanie z przyrodą, możliwość podziwiania wschodów i zachodów słońca pośród pustynnych piasków rekompensują surowe warunki podróży.

Kirgistan - nocleg w jurcie w środku zimy

Góry Tienszan charakteryzują się doskonałymi warunkami dla wielbicieli freeride. Ciekawą odmianą może być off-piste z ratrakiem lub ze skuterami oraz heliskiing. Znajdziemy tu zarówno duże ośrodki narciarskie jak i ekologiczne wioski zapraszające miłośników białego szaleństwa (np. wioska Jyrgalan). Z uwagi na swój orientalny klimat oraz brak tłoku Kirgistan jest miejscem atrakcyjnym dla amatorów adrenaliny i odkrywania nieznanego.

Żeby w pełni zasmakować tutejszej atmosfery, warto skorzystać z noclegów w jurtach (niektóre mają podgrzewaną podłogę), rozsmakować się w tutejszym jedzeniu i spróbować kirgiskiego koniaku. A po posiłku obowiązkowo zażyć kąpieli w ruskiej bani.

Tagi