5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w trakcie podróży po Afryce
wtorek, 28 lutego 2023

5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w trakcie podróży po Afryce

Z uwagi na swoją wielkość oraz różnorodność fauny i flory odmiennie prezentujących się w porze suchej i deszczowej trudno jest podczas jednej podróży doświadczyć wszystkich uroków Afryki. Ponadto niektóre miejsca są dostępne tylko w określonej porze roku

 

W zależności od naszych zainteresowań możemy ułożyć własny plan podróży obejmujący wyselekcjonowane przez nas miejsca: pasma górskie, rezerwaty przyrody, pustynie czy zabytki architektury. Jeśli jednak nie wiemy, czy będziemy mogli odwiedzić ponownie ten kontynent, warto wybrać się do miejsc naprawdę wyjątkowych. Nie było to łatwe zadanie, ale przygotowaliśmy zestawienie obowiązkowego must see w trakcie afrykańskiej podróży.

 

Madagaskar

 

Wyspa zachwycająca obfitością endemicznych gatunków roślin i zwierząt oraz krajobrazami pełnymi nieoczekiwanych kontrastów. Zobaczymy tu wypalone słońcem równiny, górzyste lasy tropikalne i piaszczyste plaże. W wielu tutejszych rezerwatach możemy obserwować żyjące w naturalnym środowisku lemury i niezwykłą roślinność. Aż sześć z ośmiu występujących na świecie gatunków baobabów rośnie tylko na Madagaskarze. Obwód ich pni potrafi mierzyć aż 40 metrów.

 

Góry Smocze

 

Najwyższy i najrozleglejszy w Afryce masyw górski rozciąga się na granicy RPA i Lesotho na obszarze o długości 1000 km. Park Narodowy Gór Smoczych wraz z Transgranicznym Obszarem Ochrony Przyrody Maloti - Drakensberg wpisane na listę UNESCO. Dzięki zróżnicowaniu trudności szlaków po Górach Smoczych mogą wędrować osoby o różnym stopniu przygotowania. Spotkać tu możemy rzadko występujące gatunki zwierząt - orłosępa brodatego oraz elanda, największą z afrykańskich antylop.

 

Kanion Fish River w Namibii

 

Największy kanion Afryki i drugi pod względem wielkości na świecie (po Wielkim Kanionie Kolorado) -  długość 160 km, szerokość dochodzącą do 27 km i głębokość do 550 metrów. Kanion możemy podziwiać z kilku wyznaczonych miejsc widokowych. Nie ma możliwości zejścia na jego dno w trakcie jednodniowej wycieczki. Jeśli lubicie trekking i wyzwania możecie odbyć kilkudniową wycieczkę po jego dnie. Czeka Was pokonanie trasy o długości 85 km z zapasem jedzenia i picia na całą trasę oraz kompletem sprzętu campingowego.

 

Wodospady Wiktorii

 

Położne są na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Są ponad dwa razy szersze i wyższe od Niagary -  mierzą 108 metrów wysokości i rozpościerają się na 1,7 kilometra, co czyni je największymi wodospadami na świecie. Uznawane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata i wraz z Parkiem Narodowym Wodospadów Wiktorii, w którym się znajdują, wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wodospady prezentują się inaczej w porze suchej (zrzucają wówczas 10 tysięcy ton wody co sekundę) niż w porze deszczowej (zrzucają 300 tysięcy ton wody co sekundę). W zależności od okresu, jaki wybierzemy, będą na nas czekały konkretne atrakcje.

 

Kilimandżaro, czyli Dach Afryki

 

Najwyższe wzniesienie kontynentu afrykańskiego oraz najwyższa wolnostojąca góra na świecie. Możecie ją podziwiać z oddali lub spróbować swoich sił we wspinaczce.Trekking na szczyt trwa pięć dni i nie należy do łatwych. Jednak spojrzenie na panoramę Afryki z wysokości 5895 m n.p.m. jest warte podjęcia tego wyzwania.


Planowanie podróży

 

Afryka nie ma przed nami tajemnic. Wszystkie plany podróży opracowaliśmy w oparciu o najciekawsze miejsca w Afryce i własne doświadczenie. Wybierz trasę, która Cię interesuje i skontaktuj się z nami by zarezerwować termin.

 

Chcesz zaplanować indywidualną podróż?

 

Doradzimy odpowiednie lokalizacje, zarezerwujemy dla Ciebie noclegi i wsparcie lokalnych przewodników.

Tagi