TANZANIA - Kilimandżaro - na podbój dachu Afryki

TANZANIA - Kilimandżaro - na podbój dachu Afryki

Kilimandżaro, czyli Dach Afryki – to najwyższe wzniesienie na Czarnym Ladzie oraz najwyższa wolnostojąca góra na świecie! Trekking na szczyt trwa pięć dni i stanowi nie lada wyzwanie dla miłośnika górskich szlaków. Droga nie należy do najprostszych, ale spojrzenie na panoramę Afryki z wysokości 5895 m n.p.m. wynagrodzi wszelkie trudy i niedogodności podczas wyprawy.
Termin
30.04.2022 - 08.05.2022

Długość wyjazdu
8 dni

Minimalna ilość uczestników
6
Cena za osobę
8 940 zł
Masz pytania? Odpowiemy na nie:


Dzień 1:
Dzień 1:

Wylot z Polski.

Dzień 2: Moshi
Dzień 2: Moshi

Przylot na lotnisko w Kilimandżaro. Od razu zaczyna się ekscytująco, bo już tego dnia będziecie mieli spotkanie z przewodnikiem, na którym zostanie omówiona trasa oraz ważne kwestie odnośnie wyprawy. 

Dzień 3: Machame Gate (1500 m n.p.m.) – Machame Camp (2900 m n.p.m.)
Dzień 3: Machame Gate (1500 m n.p.m.) – Machame Camp (2900 m n.p.m.)

Około godziny 07:30  pobudka i śniadanie. Przejazd do Machame Gate. Po zarejestrowaniu się, rozpoczniecie wyprawę na Dach Afryki.  Tego dnia, po 6 – godzinnym trekkingu zdobędziecie już pierwszy obóz w Machame, na wysokości 2900mnpm. Wyprawa zaczyna się w lesie tropikalnym w towarzystwie egzotycznych ptaków, małp i innych zwierząt, aby zakończyć ten dzień już powyżej linii drzew, skąd po raz pierwszy zobaczycie szczyt krateru Kibo. Pogoda może okazać się bardzo zmienna, dlatego warto przygotować się na różne ewentualności. Po przybyciu do obozu, będzie czekał na was rozłożony namiot wraz z jadalnią, ciepła kolacja i miska ciepłej wody do umycia.

 

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 4: Machame Camp (2900 m n.p.m.) – Shira Camp (3840 m n.p.m.)
Dzień 4: Machame Camp (2900 m n.p.m.) – Shira Camp (3840 m n.p.m.)

Wczesna pobudka w obozie Machame. Po porannej toalecie i śniadaniu udacie się na kilkugodzinną wyprawę dalej. Przez pierwsze 2 godziny trasa wiedzie dość stromo do góry, ale dzięki temu bardzo szybko znajdziecie się ponad linią chmur. Później płaskowyż na 4000 m n.p.m. i lekko w dół. Tego dnia obowiązuje już zasada „pole, pole” – czyli w języku Suahili, powoli. Zbyt szybkie podejście może skutkować chorobą wysokościową. Po około 5 godzinach dotrzecie do Shira Camp na 3 840m, gdzie spędzicie noc. Stąd widać w oddali niesamowitą Mount Meru skąpaną w chmurach.

 

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 5: Shira Camp (3840 m n.p.m.) – Barranco Camp (3950 m n.p.m.)
Dzień 5: Shira Camp (3840 m n.p.m.) – Barranco Camp (3950 m n.p.m.)

Trasa dzisiejszego dnia wiedzie przez półpustynie i skaliste krajobrazy otaczające Lava Tower, gdzie dojdziecie po ok. 5 godzinach marszu i osiągniecie wysokość 4630m. Na górze będziecie mieli chwilę przerwy na lunch i odpoczynek. Dzisiejszy dzień jest jednym z najtrudniejszych, jak do tej pory. Mogą pojawiać się pierwsze symptomy choroby wysokościowej, duszności i bóle głowy. Jest to jednak bardzo ważny i konieczny dzień górskiej aklimatyzacji.

Po lunchu schodzicie na wysokość 3950mnpm  do obozu Barranco, gdzie odczujecie sporą ulgę. Kolacja i nocleg w obozie. Jesteście już blisko głównego krateru, którego ośnieżone zbocza wzbogacają widok z obozu.

 

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 6: Barranco Camp (3950 m n.p.m.) – Barafu Camp (4700 m n.p.m.)
Dzień 6: Barranco Camp (3950 m n.p.m.) – Barafu Camp (4700 m n.p.m.)

Po śniadaniu opuszczacie Barranco  i udajecie się do Barafu Camp, gdzie zjecie lunch. Następne godziny przeznaczycie na pakowanie niezbędnych rzeczy i przygotowanie sprzętu do wyprawy na szczyt Kilimanjaro. Około godziny 19:00 położycie się na kilkugodzinną drzemkę, ponieważ dzisiejszej nocy czeka was szczytowe podejście na dach Afryki! W tym obozie może być dość wietrznie, a temperatury nierzadko spadają poniżej zera. Około godziny 23:30, w pełnym rynsztunku, rozpoczniecie ostatnie podejście!

 

Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja

Dzień 7: Podejście szczytowe (5895 m n.p.m.) – Mweka Camp (3100 m n.p.m.)
Dzień 7: Podejście szczytowe (5895 m n.p.m.) – Mweka Camp (3100 m n.p.m.)

Wyruszacie przez kosmicznie wyglądające nocą wzniesienia i formacje skalne, aby po 6 godzinach dotrzeć do punktu Stella na krawędzi krateru Kibo. Ten odcinek jest najtrudniejszym na całej tygodniowej trasie. Ale nie poddawajcie się, bo cel jest już blisko! Po osiągnięciu szczytu Stella – 5685m, będziecie mieli chwilkę na odpoczynek, a wasz trud wspinaczki zostanie wynagrodzony niezapomnianym wschodem słońca. Stąd na szczyt Uhuru macie jakieś półtorej do dwóch godzin, ale w już o wiele łatwiejszym terenie. Na tym odcinku będziecie mijać niesamowite widoki krateru oraz majestatycznych lodowców. Na szczycie pozostaniecie chwilę na gratulacje, uściski i zdjęcia. Po złapaniu oddechu, schodzicie  z powrotem do obozu Barafu na śniadanie i odpoczynek. Po drzemce, zjecie lunch i ruszycie dalej w dół do obozu Mweka na kolację i nocleg.

 

Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 8: Mweka Gate – Moshi.
Dzień 8: Mweka Gate – Moshi.

Po śniadaniu kontynuujecie schodzenie w dół do wioski Mweka. Stamtąd zostaniecie przewiezieni do Springlands Hotel na pyszny, gorący obiad. Czas na relaks i wymianę doświadczeń po wyprawie. Następnie będzie miało miejsce rozdanie certyfikatów ze zdobycia szczytu. Nocleg w hotelu.

Dzień 9:
Dzień 9:

Dzień wolny na zakup pamiątek lub relaks w hotelowym basenie, a wieczorem transfer na lotnisko w Kilimandżaro. Z bagażem wzbogaconym o nowe doświadczenia wracacie do Polski.

 

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu o wypoczynek na Zanzibarze lub safari w Tanzanii.

W cenie:
 • Opieka polskiego pilota;
 • Zakwaterowanie w Hotelu w Moshi, 2 noce – wyżywienie: śniadania;
 • Zakwaterowanie w obozach podczas wyjścia, w dwuosobowych namiotach – wyżywienie: śniadania, obiady, kolacje, napoje;
 • Pełne wyposażenie kempingowe, karimaty, krzesła, stół, przy większych grupach: namiot – jadalnia
 • Opłata wstępu do Parku Narodowego;
 • Wykwalifikowani przewodnicy, kucharze i tragarze;
 • Wszystkie transfery;
 • Ubezpieczenie podstawowe w podróży;
Poza ceną:
 • Zwyczajowe napiwki dla kierowców, przewodników, kucharzy i tragarzy;
 • Przeloty  – ok. 2500 - 3000 PLN/os;
 • Wiza (50 USD)
 • Sprzęt trekkingowy, śpiwór itp.
Masz pytania? skontaktuj się z nami
Oddzwonimy!